Want to share this Foto on another web-site or blog?

Paste one of the following lines in to your site, blog or profile page..

Script:

HTML (for myspace, bebo etc):

BBCode (for message boards/forums):
[ View the Fotopage entry | View the complete Fotopage ]Mail this Foto to a friendNext >
[ View the Fotopage entry | View the complete Fotopage ]


Tuesday, 7-Dec-2010 11:51
Around Moscow. / Part 1

مسکو Moscow
شهر مسکو پایتخت و قلب روسیه به شمار می رود. این شهر در مرکز شرق اروپا و مابین رودخانه های ولگا و اُکا واقع شده است. به لطف شبکه بسیار وسیع کانال ها، مسکو بندر پنج دریا و مرکز حمل و نقل دریایی کشور روسیه محسوب می گردد. این شهر هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و یکی از شمالی ترین پایتخت های جهان به شمار می آید. مسافت آن از مرکز شهر تا حومه بین 15 تا 25 کیلومتر متغیر می باشد که البته به جهت و مسیر حرکت بستگی دارد.

از نظر تاریخی، مسکو را بر اساس یک طرح حلقوی منشعب ساخته اند؛ اولین حلقه جاده هایی هستند که سرتاسر حاشیه کرملین را در بر می گیرند و آخرین حلقه، جاده کمربندی مسکو است که با محیط دایره ای 109 کیلومتر، مرزهای رسمی و فعلی شهر مسکو را مشخص می نماید. آب و هوای مسکو معتدل قاره ای است و فصل های مسکو بسیار مشخص هستند. در طول فصل زمستان، برف، این شهر را سفیدپوش می کند و گیاهان سبز در بهار و تابستان ، پارک ها و باغ های این شهر را رنگ آمیزی می نمایند و در پاییز، برگ های طلایی، زینت بخش آن می باشد.
مسکو شهر بسیار سرسبزی است .بیش از 42 درصد از مساحت این شهر را باغ ها، پارک ها و جنگل ها پوشانده اند. این شهر تقریباً دارای 50 پارک و جنگل و بیش از 700 بلوار و باغ کوچک می باشد و این موضوع مسکو را در میان پایتخت های جهان بی نظیر می سازد.

شهر مسکو در ارتفاع 160-135 متر از سطح دریا، در یک دره واقع شده است، اما دارای تپه ها و ارتفاعاتی نیز می-باشد. بر طبق افسانه ای، هفت تپه همانند روم در آنجا وجود دارد. مرتفع ترین نقطه مسکو 253 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

کوتاه ترین روز مسکو (22 دسامبر) تنها 6 ساعت و 57 دقیقه است، در این روز خورشید در ساعت 9 طلوع و در ساعت 15 و 57 دقیقه غروب می کند. بلندترین روز مسکو (21 ژوئن) 17 ساعت و 31 دقیقه است، در این روز خورشید در ساعت 4 و 34 دقیقه طلوع و در ساعت 22 و 20 دقیقه غروب می کند. اختلاف زمان شهر مسکو با تهران فقط 30 دقیقه است.
زمان بین المللی شهر مسکو در تابستان +4:00GMT و در زمستان +3:00GMT می باشد.

جمعیتی حدود 9 میلیون نفر در مسکو ساکن هستند. اهالی مسکو از نظر سواد و تحصیلات در سطح بالایی قرار دارند، از هر سه نفر، یک نفر تحصیلات عالی دارد و اکثر ساکنان شهر دبیرستان را به پایان رسانده اند.

برطبق آمار خانم ها در این شهر بیش از آقایان تحصیلات عالی دارند. مسکو تقریباً دارای 2000 دبیرستان است و 4000 کتابخانه عمومی این شهر بیش از 400 میلیون کتاب را در خود جای داده است.

شهر مسکو بیش از 600 موزه، 130 سالن تئاتر، 20 سالن کنسرت بزرگ، 80 نمایشگاه و گالری نقاشی، 120 سالن سینما و 200 مرکز تفریحی دارد و سه سیرک دائماً در این شهر در حال اجرای نمایش می باشد.

مسکو از نظر امکانات ورزشی شهری غنی محسوب می گردد. این شهر دارای 100 استادیوم و ورزشگاه، 50 استخر شنا، 200 زمین فوتبال، 35 باشگاه قایقرانی، 7 باشگاه سوارکاری، 9 پیست اسکی، 7 باشگاه شطرنج، 20 جایگاه ماهیگیری و 13 کلوپ ورزشی جهانگردی می باشد.

این شهر مرکز بسیار بزرگ علم ، انتشارات، فناوری و اقدامات بشر دوستانه می باشد. بیش از 1000 مجله، روزنامه و ژورنال در این شهر منتشر می گردد و بسیاری از کتابها به زبان روسی و سایر زبانها در این شهر منتشر شده است. تعداد بسیاری از مراکز رادیو و تلویزیون در این شهر فعال هستند. شهر مسکو مرکزی بی نظیر و کامل برای جهانگردان بین المللی است. مردم مسکو و شهردار آن از هیچ عملی برای کمک به مهمانان دریغ نمی ورزند.

در این شهر 120 هتل، 500 رستوران، 600 کافی شاپ، هزاران مغازه، 5 فرودگاه، 9 ایستگاه راه آهن و شبکه وسیع مترو برای پذیرایی از گردشگران آمادگی کامل دارند.

در حال حاضر شهر مسکو پذیرای گردشگرانی از اکثر کشورهای جهان است که مایلند با فرهنگ باستانی روسیه، بناهای تاریخی، کلیساها، کاخ ها، باغ ها، میادین، گنجینه های بی نظیر و موزه های آن آشنا شوند.

بنا به رأی یونسکو، هشتصد و پنجاهمین سالگرد مسکو به عنوان واقعه مهم تاریخی ثبت شد و در سال 1997 جشن های بزرگی به همین مناسبت برگزار گردید.
© Pidgin Technologies Ltd. 2016