Want to share this Foto on another web-site or blog?

Paste one of the following lines in to your site, blog or profile page..

Script:

HTML (for myspace, bebo etc):

BBCode (for message boards/forums):
[ View the Fotopage entry | View the complete Fotopage ]Mail this Foto to a friend< Previous

Next >
[ View the Fotopage entry | View the complete Fotopage ]


Monday, 23-May-2011 14:44
Forbidden City

یه زمانی به دیدن فیلم در سینما علاقه داشتم اما سالهاست که دیگه حال و حوصله سیتما رو ندارم اما یکی از فیلمهایی که در سینما دیم فیلم آخرین امپراتور بود تنها فیلمی بود که من رو بشدت منقلب کرد و فضای شهر ممنوعه من رو در خودش غرق کرده بود
و خیلی دلم می خواست که یه روزی من هم در بین این کاخها قدم بزنم که خوشبختانه این اتفاق افتاد
برناردو برتولوچی یکی از زیبا ترین شاهکارهاش رو با این فیلم خلق کرد.و زندگی اخرین امپراتور سلسله چینگ رو به تصویر کشید در نظر داشته باشید که ایشون فقط 5 فیلم ساخته اند. فیلم تاثیر گذار آخرین تانگو در پاریس و آخرین فیلمش رویابین ها هم شاهکاری فلسفی بود پس می بینید این فیلم یکی از 5 فیلم یک کارگردان فوق العاده جهان است .
در ابتدای این فیلم زنی مسن و بسیار قدرتمند رو می بینیم بانوی اژدها یا ملکه سوشی که بخش مهمی از تاریخ معاصر چین تحت تاثیر مستقیم ایشون بوده است و ضربات سنگینی به کشور چین وارد نمود و اگر فرصت کنم در موردش خواهم نوشت
و اما شهر ممنوعه تصویر امپراتور را در میان بخارات سحر آمیز می بینیم که از میان آنها بیرون می آید و در فضایی که صدای موسیقی چینی به گوش می رسد ظاهر می شود
اینها حقایقی هستند که با دیدار از شهر ممنوعه لمسشان می کنید
عود سوز های عظیم در پیرامون کاخ اصلی که در بین تصاویر من هم می بینید
شهر ممنوعه دو بخش اصلی دارد بخش جنوبی آن که امپراتور دیدار های رسمی اش را انجام می داده است و بخش شمالی که قرینه بخش جنوبی است که بخش مسکونی آن بوده است و هیچ مردی غیر از امپراتور اجازه اقامت و حضور در آنجا را نداشته است
و باغی زیبا در انتهای بخش شمالی وجود دارد که حرمسرای امپراتور در انجا بوده است و بعد از دیوار های شهر ممنوعه باغ بزرگی قرار دارد که اختصاص به امپراتور داشته است
خوشبختانه مطالب زیادی را در اینترنت در مورد شهر ممنوعه پیدا کردم که یکی از انها را در ادامه مطالبم قرار دادم


شهر ممنوعه از اواسط سلسله مینگ تا پایان سلسله چینگ کاخ سلطنتی چین بوده و در میان پکن واقع شده و هم اکنون کاخ موزه است.

در حدود ۵ قرن، شهر ممنوعه خانه امپراطور و خانواده اش و همچنین مرکز تشریفاتی و سیاسی دولت چین بوده است.

احداث شهر از سال ۱۴۰۶ تا ۱۴۲۰ به طول انجامید و مجموعه شامل ۹۸۰ ساختمان با ۸۷۰۷ اتاق است که مساحتی به وسعت ۷۲۰٫۰۰۰ مترمکعب را در برمیگیرد. مجموعه کاخها نمادی از معماری کاخی سنتی چین است و بر توسعه فرهنگی و معماری شرق آسیا تاثیر گذاشته است. شهر ممنوعه در سال ۱۹۸۷ بخشی از میراث جهانی اعلام شد و از سوی یونسکو به عنوان بزرگترین مجموعه حفاظت شده معماری چوبی باستان جهان انتخاب شده است.
در طول نزدیک به ۱۵ سال ساخت این شهر بیش از یک میلیون کارگر شرکت داشته اند. در ساخت آن از چوبهای گران قیمت درخت فوبی ژنان . قطعات بزرگ سنگ مرمر و آجرهایی موسوم به آجر طلایی استفاده شده است.

در مجموع این شهر خانه ۲۴ امپراطور بود و آخرین امپراطور ساکن آن یعنی پویی مقادیر زیادی از جواهرات قصر برای خرج زندگی مجلل خود فروخت و البته قطعات بسیار دیگری توسط خواجگان قصر به سرقت رفته بود. همانطور که گفته شد این شهر هم اکنون به کاخ موزه ای حفاظت شده تبدیل شده است.

شهر ممنوعه بزرگترین مجموعه کاخ باقیمانده در جهان است. طوری ساخته شده بود که مرکز شهر محصور به دیوار پکن باشد که در داخل مجموعه دیوارکشیده بزرگتری به نام شهر امپراطوری قرار داشت.

شهر با دیواری به ارتفاع ۷٫۹ متر محصور شده که هم نقش دفاعی و نقش محافظت فیزیکی معماری داخلی را برعهده داشته است. بطور سنتی ، شهر مهمنوعه به دو بخش بارگاه داخلی و بارگاه خارجی تقسیم می شود. بخش خارجی قسمتهای جنوبی را در برمی گیرد و برای مقاصد تشریفاتی استفاده می شده. بخش داخلی قسمتهای شمالی را شامل شده و محل اقامت امپراطور و خانواده اش بوده که برای کارهای روزانه دربار استفاده می شده.

طراحی شهر ممنوعه از نمای کلی تا ریزترین جزییاتش طوری انجام شده که بازتابی از مقاصد فلسفی و مذهبی و نمادی از عظمت و قدرت امپراطور باشد. مانند رنگ زرد: رنگ امپراطور است که تقریبا در تمامی سقف ها از آن استفاده شده است.

سرسراهای اصلی بارگاه های داخلی و خارجی سه هجای کیان تشکیل شده که نمایش دهنده بهشت است. در دربار داخلی نیز از شش هجای کان تشکیل شده که نمایش دهنده زمین است. در شیب شیروانی ها از مردی استفاده شده در حال راندن یک ققنوس است و توسط یک اژدهای سلطنتی همراه می شود. در فرهنگ چین ، اژدها نماینده قدرت امپراتوری است و امپراتور “پسر آسمانی ” اژدهای حقیقی” نامیده می شود.

معماری مجموعه شهر ممنوعه تبلور نگرش و درایت مردم چین است. مجموعه از نیارش بناها گرفته تا آمود هر یک از اتاقها و دیوارها ، سرشار از اندیشه های عجیب و غریب است. مثلا سکوی سفید رنگ قصر تای حه، این قصر را پر جلال تر کرده و در ضمن از نفود رطوبت به قصر جلوگیری می کند . برای زهکشی این سکو که در سه اشکوب است ،از بیش از یک هزار مجسمه سر اژدها استفاده شده و هنگام بارش باران آب زهکشی شده از دهان اژدها ها فوران می کند و از آنجا که ابنیه مجموعه شهر ممنوعه چوبی است، این امر ظاهرا در پیشگیری از آتش سوزی موثر بوده است.

در میان حیاط این شهر جمعا ۳۰۸ ظرف مسی بزرگ برای ذخیره آب دیده می شود که در طول تمام سال برای پیشگیری از آتش سوزی بکار می رفته . درزمستان زیر این ظرف ها آتش روشن می کردند تا آبهای داخل آن یخ نبندد. اشیا و کشفیات گرانمایه ای درشهر ممنوعه شده و شمار آن جمعا به یک میلیون می رسد و یک ششم شمار کل کشفیات چین را شامل می شود.
© Pidgin Technologies Ltd. 2016